Czym jest WordPress?

WordPress w liczbach

Wedle informacji publikowanych przez jednostki zajmujące się badaniami marketingu i aktywności w internecie (informacje na wrzesień 2015)

  •  istniaje 76,5 miliona blogów w WordPress
  • w 2014 roku powstało 18 milionów stron z zastosowaniem WordPress i 555 milionów postów
  • 23% stron globalnie jest stworzonych przy użyciu WordPress
  • dziennie powstaje około 50,000 stron WordPress

Ogólnie – czym jest WordPress?

WordPress jest nowoczesną platformą publikowania treści tj. CMS (Content Management System). Pomaga on stworzyć wygodną w użytkowaniu stronę. Strona WordPress jest estetyczna i łatwa do zmian.Czym jest wordpress

WordPress może zostać zainstalowany w języku polskim. Platforma jest dostępna w 160 językach.

Jest to program z licencją GNU. Oznacza to, że jest on dostępny dla wszystkich, bez dodatkowych opłat i można dokonywać w nim zmian, ale wszelkie zmiany kodu powinny być dzielone z innymi użytkownikami na tych samych zasadach. Pasjonaci na całym świecie codziennie dbają o jego aktualizacje. Na stronie WordPress.org osoby zainteresowane tworzeniem platformy mogą zgłosić chęć dołączenia do zespołów pracujących nad WordPress.

Nowe rozwiązania nastawione na łatwą obsługę platformy, sprawiają, że jest używane przez 60 milionów ludzi i firm na całym świecie! (zgodnie z informacją publikowaną przez WordPress). Regularnie powstające motywy (themes) pomagają użytkownikom WordPress  bezpiecznie zmienić wygląd stron na nowoczesny i spełniający wymogi dynamicznie zmieniających się oczekiwań klientów. To wszystko dzięki oddzieleniu treści jakie publikujesz, od wyglądu strony.

Technicznie –  czym jest WordPress?

Szukając WordPress natkniesz się na dwie strony. WordPress.com i WordPress.org. Wymieniona jako druga, skupia pasjonatów platformy. To tu znajdziesz najnowszą wersję programu(aktualizacje programu wymagają jedynie stworzenia kopi zapasowej strony, dla bezpieczeństwa, ale nie wiążą się z dodatkowymi kosztami), motywy graficzne, wtyczki (plugins), stronę poświęconą pomocy użytkownikom.

WordPress  – łatwa w obsłudze aplikacja służąca do publikowania treści w Internecie. Niegdyś służyła  przede wszystkim do budowania i obsługi blogów. Obecnie, dzięki pracy programistów, coraz więcej użytkowników tworzy swoje strony w oparciu o WordPress.

Motywy – z angielskiego themes, to szata graficzna strony. WordPress oddziela w bazie danych treści i szatę graficzną. Dzięki takiej konstrukcji, zmiany na stronie mogą być łatwe i bezpieczne. Sam wygląd strony może być zmieniany i dostosowywany do bieżących trendów. W zależności od potrzeb, można wybierać wśród tysięcy szat graficznych, które można spersonalizować do własnych potrzeb.

Plugins – to wtyczki, dodatki do WordPress. Pozwalają one na poszerzanie funkcjonalności tematu, który został użyty. Ogromna część z nich jest darmowa.

Ekonomicznie –  czym jest WordPress?

WordPress jest skuteczną formą zaistnienia w sieci. Jedyne czego potrzebujesz to serwer (hosting), domena i początkowe ustawienia strony. W trakcie kreacji strony, możesz zdecydować się na użycie tylko ogólnodostępnych  komponentów. Po stworzeniu pierwszej wersji strony, dzięki łatwości obsługi WordPress, nie jest wymagane zatrudnianie specjalisty w celu aktualizacji  serwisu. Osoby posiadające podstawową wiedzę obsługi komputera mogą spróbować same stworzyć stronę WordPress za darmo.

 

Kto używa WordPress?

Oto kilka przykładów stron WordPress:

 

[ezcol_1third]Microsoft News Center

microsoft news

[/ezcol_1third] [ezcol_1third]Public Storage

http---publicstoragecanada[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]Bata

Czym jest WordPress - case studies.[/ezcol_1third_end]

 

 

[ezcol_1third]General Chuck Yeager

http---www.chuckyeager[/ezcol_1third] [ezcol_1third]Ministerstwo Edukacji Narodowej

http---men.gov[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]Post NL

http---www.werkenbijpostnl

[/ezcol_1third_end]