Prędkość strony – ile czasu czekamy na załadowanie strony?

Spped_W4BtechPrędkość strony ma znaczenie!

Obecnie głównym i najszybszym sposobem zdobycia informacji o usłudze i produkcie czy firmie jest internet, a dokładniej strona internetowa zawierająca interesujące nas informacje. Nie jest już konieczne posiadanie komputera, by przeglądać strony internetowe. Obecnie otwieramy je też na tabletach i telefonach połączonych z internetem. Czas i miejsce szukania informacji również uległy zmianie. Często zdarza się, że przeszukujemy sieć w kolejce w sklepie, w łóżku przed zaśnięciem, w trakcie jazdy komunikacją miejską, a co często widzimy w Holandii, także w trakcie jazdy rowerem. Wyszukiwanie przez wyszukiwarkę np. Google ,dostarcza 10 rezultatów na stronę. CZAS ładowanie strony ma kluczowe znaczenie dla połączenia z klientem.

Z własnego doświadczenia wiemy, że wolno ładujące się strony odrzucamy natychmiast i przechodzimy do następnego zasugerowanego linku. Co oznacza wolno, nie jest łatwe do określenia. Zależy to od indywidualnego doświadczenia użytkownika sieci. Statystyki publikowane w sieci donoszą, że połowa z nas jest gotowa poczekać nawet do 15 sekund na załadowanie strony. Jednak już 25% użytkowników opuszcza stronę, jeśli ładuje się ona dłużej niż 5 sekund. Prędkość strony preferowana przez internautów to 1-3 sekundy.

Co więc zrobić, by doświadczenia z odwiedzin naszej strony były pozytywne?

Na prędkość strony wpływa wiele czynników, między innymi serwer na którym znajduje się strona, jakość łącza internetowego użytkownika, przeglądarka z jakiej korzystamy i fakt czy już odwiedzaliśmy stronę czy jest to pierwsza wizyta.

Jako użytkownicy WordPress też mamy wpływ na prędkość ładowania strony. Oczywiście głównym problemem są obrazy. NIE MUSIMY zamieszczać na stronie obrazów o wysokiej jakości (dużym rozmiarze pliku). Już nawet fotografie wykonywane obecnie dostępnymi aparatami wbudowanymi w nasze telefony, są w zbyt wysokiej jakości do stron internetowych. Przed dodaniem ich do strony, zdjęcia takie powinny zostać zmniejszone przy użyciu dowolnego programu graficznego, bądź dostępnych online serwisów.

Jak sprawdzić prędkość strony?

Wpisując w Google słowa kluczowe jak „prędkość strony”, „web page speed”, ” page response time” natkniemy się na wiele linków odsyłających nas do, często darmowych serwisów. Jednym z nich jest test prędkości strony Pingdom. 

Jest to darmowy serwis, umożliwiający sprawdzenie prędkości naszej strony w porównaniu z innymi stronami w internecie, jak i dostarczający szczegółowy raport o problemach (o ile istnieją takie), które mogłyby zostać naprawione na naszej stronie.

Informacja pierwsza – porównanie:  w naszym przypadku „Your website is faster that 95% of all tested websites” – co oznacza, że nasz strona jest szybsza, niż 95% testowanych stron.

Informacja druga: – co można/trzeba ulepszyć by nasza strona wypadała lepiej?

Pod informacją porównawczą zamieszczona jest analiza wszystkich komponentów strony. Uwagę należy zwrócić na długie paski przy poszczególnych linkach. Im dłuższy pasek, tym gorzej. Jeśli jest on przy zdjęciu, problem jest dość prosty do naprawienia, wystarczy to zdjęcie zmniejszyć i ponownie dodać do strony. Inne komponenty strony warto skonsultować , bądź z „doktorem Google” – jeśli chcemy sami podjąć się zadania polepszenia naszej strony, bądź firmą/osobą profesjonalnie zajmującą się tworzeniem i optymalizacją stron www.

Sprawdzcie swoje strony!

 

Prędkość strony – ile czasu czekamy na załadowanie strony?

Dodaj komentarz